^ Back to Top

SDZO

Svaz dobrovolných záchranářů Otrokovice

Vozový park

Land Roved Discovery II.

 Náš Land Rover Discovery II.  je terénní vozidlo střední velikosti se stálým pohonem všech kol. Toto vozidlo je na pomezí mezi uhlazeným silničním vozem a pravověrným offroadem, na což jsme také právem hrdi. Po dobu jízdy poskytuje vysokou míru jízdního komfortu (oproti V3S) při zachování dobré prostupnosti terénem. Naše Discovery je poháněno přeplňovaným dieselovým agregátem o obsahu válců 2.5L. V současné době je toto vozidlo stále ve fázi úprav pro potřeby svazu.

 

 Praga V3S

V3S- vojenský třítunový speciál. Svou konstrukcí, spojující nejlepší myšlenky obdobných válečných a poválečných vozů celého světa, na které se podíleli pracovníci několika domácích automobilek, patřila Praga V3S k nejlepším terénním nákladním vozidlům své doby. Díky konstrukci nápravových převodovek (nápravy jsou umístěny vysoko nad osou otáčení kol) má velkou světlost podvozku i při relativně malém průměru kol. Tato konstrukce na jedné straně zajišťuje dobrou průchodnost terénem, ale na druhou stranu omezuje maximální rychlost na 60 km/h.

Vzduchem chlazený dieselový motor je sice poměrně hlučný, ale spolehlivě funguje i v extrémních tepelných podmínkách.

V SDZO je V3S naším hlavním operačním vozidlem. Jsme schopni dostat se s tímto vozidlem do obtížně dostupných míst, do kterých můžeme dopravit velké množství materiálu nebo naopak z těchto míst evakuovat vysoké množství osob. V3s je vybavena přípojným stanem, který může sloužit jako nouzová ubytovací kapacita. Na nárazníku je umístěn naviják, pro vyprošťování vozidel. Vozidlo je také vybaveno elektrocentrálou a polní kuchyní. Na střeše je ohrádka, na které je možné vozit mnoho materiálu a vozidlo má také tažné zařízení. Kromě těchto funkcí slouží jako zázemí při plnění úkolů v terénu.