^ Back to Top

SDZO

Svaz dobrovolných záchranářů Otrokovice

V Otrokovicích rozsvěcovali vánoční strom také dobrovolní záchranáři

Měl jsem tu čest spolu s kolegy a přáteli ze Zlína přijmout pozvání SDZO na nádhernou adventní akci. Město Otrokovice a Svaz dobrovolných záchranářů spolu s dalšími partnery a sponzory uspořádali tradiční rozsvěcování vánočního stromu. Jsem dědeček na plný úvazek, a tak jsem s sebou vzal tři ze svých čtyř vnoučat, dorazili další přátelé i s rodinami. I přes sníh a mráz, které ostatně k adventu patří, se nad prostranstvím před obchodním centrem rozhostila krásná předvánoční atmosféra plná vůní, úsměvů a očekávání. Dvě desítky stánků obkličovaly mohutný gril a udírnu, u které nešlo přehlédnout mohutnou záchranářskou postavu Jakuba Smiřického navýšenou o dalších třicet centimetrů majestátně ztopořené Santa Clausovské čepičky. Dým z udírny a vůně masa na grilech se mísil s přenádherným odérem punče a svařeného vína, voněla skořice, hřebíček, perníčky a jiné dobrůtky. Děcka výskala, ženy a dívky se krásně usmívaly, dav houstl.

Kde jinde než poblíže stánku se svařákem postávala skupinka v modrých záchranářských bundách, chlapi jako hory, široké úsměvy, smích a chlapecké řeči. Hodnotili rok, další rok, ve které si otrokovičtí dobrovolní záchranáři opět vymezili širší a hlubší prostor v bezpečnostním systému města. Nemá asi smysl vyjmenovávat všechny akce a zákroky, od toho ostatně ani předvánoční bilancování není. Zaujalo mě ale, s jakou skromností a samozřejmostí mluví muži pracující v civilních zaměstnáních, tátové od rodin o svém koníčku jistě časově i finančně náročném, který je povolává pomoci jiným v nouzi, bez nároku na plat, bez očekávání uznání a díků. Prostě chlapi. Chlapi, kteří ze země vydupali svou invencí, motivací, prací i prostředky utrhovanými z nevelkých rodinných rozpočtů mobilitu, spojovací a datovou konektivitu, kompetence pro lezecké, vyprošťovací a další záchranářské činnosti a odpovědnost vykonávat vše co je nutné k ochraně životů, zdraví a majetku spoluobčanů spolu s bezpečnostními profesionály. Měl jsem možnost již několikrát vidět SDZO v akci a jako Zlíňák závidím městu Otrokovice odvahu učinit rozhodující krok k v budoucnosti nezbytnému systému voluntaristických záchranářských sborů. Když jsem v roce 2000 poslouchal na 10. Světové konferenci katastrof příspěvek prezidenta asociací dobrovolných záchranářů Italské republiky pana Forlaniho nevěřil jsem, že stát i města a obce mohou spoléhat na dobrovolníky. Dnes už tak naivní nejsem. Kamarádi a kolegové z SDZO mě už dávno přesvědčili, že spolu s městem Otrokovice vykročili na cestu sice nelehkou, ale správnou a potřebnou. 

Nakrmit a napojit s minimálními náklady 500 lidí během dopoledne, vymezit a střežit perimetr objektu kritické infrastruktury, vyprostit kamion blokující dopravu při sněhové kalamitě, asistovat při nehodě nebo průmyslové havárii, provádět záchranářské zásahy ve výškách a nad volnou hloubkou, čelit povodním či požáru – to jsou jen některé z kompetencí mužů v modrém, o kterých jako bezpečnostní profesionál vím, či jsem je na vlastní oči i tělo spolu s nimi vyzkoušel. Děkuji za sebe, za své děti, vnuky i spoluobčany za vykonané dílo i za připravenost pomoci až bude třeba. Děkuji za klobásu i za decku svařáku, kterou jsem jako odpovědný šofér rychle nahradil výtečným ovocným čajem, děkuji za atmosféru, kterou jste pomohli vytvořit a přeji Vám za sebe za své kolegy přízeň zřizovatele, odpovídající rozpočet, trpělivost při prohlubování znalostí, vytrvalost pro výcvik, ostré oko, pevnou ruku, sílu a čest. Jsem přesvědčen, že brzy vás budou následovat další města a další party stejných nadšenců jako jste vy, dobrovolní záchranáři města Otrokovic. Přeji vám také dostatek odpovědnosti a motivace naučit to co umíte ty, kteří přijdou po vás, pokud se vám to podaří tak, jako tato akce, budete zachraňovat věčně.

Setmělo se, odjíždím do Zlína, v sedačkách za mnou se spokojeně rozmrazuje můj genetický materiál. Tváře vnuků ošlehnuté mrazem planou a ve zpětném zrcátku vidím stejně planoucí světla otrokovického vánočního stromu. Cítím se spokojeně a cítím se bezpečně. I díky vám, chlapi z SDZO.

ing. Jan Suchoň, bývalý ředitel MP Zlín, nezávislý bezpečnostní konzultant, sympatizant a čestný člen SDZO 

Doplnění:

S potěšením oznamujeme, že se během rozsvěcení vánočního stromu podařilo na podporu onkologie vybrat krásných 212 000,- korun. Všem, kteří tuto dobročinnou akci podpořili, děkujeme a zároveň jsme velmi hrdí na to, že jsme i my coby nezisková organizace, která si vše platí sama, jsme při tom mohli být a přispět tak na dobrou věc.

Tým SDZO 

 

Více fotografií najdete v naší fotogalerii.