^ Back to Top

SDZO

Svaz dobrovolných záchranářů Otrokovice

Folklórní festival Strážnice 2014

Ve dnech 27. - 29. 6. 2014 jsme měli tu čest spolupracovat pod společností AG King na přípravách a pořádání Stražnických slavností. Náš tým se zúčastnil v plné síle i s Máňou, která sloužila jako ubytovací kapacita nejen pro členy sdružení, ale i v postaveném stanovém přístřešku jako případné nouzové ubytování ostatních pořadatelů akce. Ta pro nás začala už ve čtvrtek odpoledne, když jsme nakládali ledničky se zásobami potravin a nápojů. Vyjeli jsme v 8 hodin ráno a na čerpací stanici ve Spytihněvi jsme naložili našeho mechanika Davida i s kytarou, na kterou stejně ve finále nezahrál, i když několikrát vyhrožoval, že už se k tomu chystá.

Ve strážnickém areálu nám přidělili nádherné místo pod stromy v zámeckém parku a začala zábava se stavěním stanového přístřešku. Vzhledem k tomu, že vše je jednou poprvé, jsme ocenili vzdálenost zvědavých očí návštěvníků. Šest lidí, šest názorů ohledně stavby stanu, o kterém nikdo netušil, jak má vlastně vypadat. Kdo se moc ptá, málo googlí, říká se. Jediná  informace byla, že stan mají postavit dva vojáci za 30 minut. Splnili jsme a důstojně překročili časový limit blahé paměti  nastavený Varšavskou smlouvou. Nakonec se podařilo, jak je vidno z fotografií, a kupodivu vše se obešlo bez zranění a výraznějších rozporů či fyzických inzultací. Maso na večerní grilování bylo naloženo, přístřešek s posezením sestaven a gril smontován. Takže vzhůru do práce!

Styčný důstojník Květoš rozdal vysílačky, označení, itineráře směn a přidělil pozice. K samotné akci se dá napsat jen následující: vše proběhlo bez výraznějších problémů. Snad až na zvukaře televize NOE, který nedbal pokynů zákazu vjezdu a snažil se přejet našeho předsedu, a co hůř, firemním vozidlem. Neměl šanci, zato však měl velké štěstí, že ho autem posunul jen o tři metry. Návštěvníci i účinkující spolupracovali v poklidu a dbali pokynů pořadatelů. I naše skalní jádro odpůrců cimbálovek, konkrétně Dušan, uznal (byť zcela střízlivý), že folklor má "něco do sebe" a při večerních grilováních jsme se všichni shodli, jak je pěkné, když národ udržuje tradice a kolik mladých se věnuje odkazu svých předků. Za zmínku stojí zahraniční soubory a celková velmi vysoká úroveň festivalu, ovšem toto by vydalo za další samostatný článek.

Celkově bychom jako sdružení chtěli poděkovat paní Oldřišce Skopalové, Pavlu Burešovi a Květošovi, že
nás přizvali k této akci. Snad jim SDZO pomohlo a budou chtít s námi spolupracovat i nadále. Samotné sbalení stanu i vyklizení pozic probíhalo v nedělním línémpoklidu. Co se týče cesty domů, snad stojí jen za zmínku únava našeho sportovce, který vše statečně prospal jsa zmožen mimořádnými pracovními výkony a grilovaným masem. Děkujeme všem zúčastněným, a když vše dobře půjde, tak zase za rok. Fotografie z akce naleznete v sekci fotogalerie.

Zprávu z tohoto víkendu sepsal Jan Smiřický