^ Back to Top

SDZO

Svaz dobrovolných záchranářů Otrokovice

Repas Pragy V3S

Jelikož hlavní náplní sdružení je logistická podpora postižených míst, kde se dá předpokládat poškození nebo zničení pozemních komunikací, hledali jsme vozidlo, které projede vše a nebude příliš drahé.

Hledání a diskuse trvaly asi 2 minuty, po kterých byla jasnou volbou skříňová Praga V3S M1. Toto vozidlo bylo vybráno z několika důvodů – je levné, spolehlivé, jednoduché na opravu, v terénu nepřekonatelné a hlavně blbuvzdorné.

Naši V3S – Máňu jsme si přivezli z Liberce od soukromé osoby za příjemných 46 tisíc korun. Práce a úpravy začaly v podstatě hned následující den, kdy jsme auto převezli do Spytihněvi a začali jsme demontovat díly. Jako první byly demontovány blatníky, kapota, nárazník – čumák auta. Pak jsme auto obcházeli jakoby kolem dokola a odstraňovali držáky rezerv, kanystrů, skříňky a zkrátka vše, co bylo možné demontovat. Poté přišel na řadu interiér auta, pryč šlo doslova vše, včetně zateplení, elektroinstalace a podlahy.

Když bylo auto po měsíci práce kompletně odstrojeno, bylo opískováno, natřeno, vykytováno a některá místa vyvařena. Demontované díly byly také opískovány, některé i pozinkovány. Poté, co jsme namontovali zpět všechny díly zvenku, začali jsme pracovat na interiéru nástavby. Ta byla zateplena izolační vatou a obložena palubkami. Je zde příprava pro kamna a kuchyň.

Toto vozidlo ještě není zcela připraveno, v roce 2014 se předpokládá dokončení, a to:

  • GO motoru, kardanů a ostatních motorických dílů
  • renovace kabiny řidič
  • výroba a montáž ohrádky na nástavbu, dokončení úprav interiéru

Většinu práce jsme dělali svépomocí a pouze na naše náklady.

Více fotek z průběhu rekonstrukce najdete v sekci Fotogalerie.

autor: Jakub Smiřický